Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Obranné a obytné věže diaolou

Pojedete-li někdy do provincie Guangdong v jižní Číně, určitě nezapomeňte navštívit prefekturu Jiangmen, ve které se nachází unikátní stavby zvané „diaolou“, tj. věže připomínající pevnůstky. Většina z nich se nachází v okresu Kaiping, odkud v minulém a předminulém století mnoho Číňanů emigrovalo do zahraničí. Do Číny se pak vraceli nejen s vydělanými penězi, ale i s novými myšlenkami, které měly za následek budování několikapatrových věží v částečně západním stylu. Uvidíte zde např. řecké sloupy, islamské kopule či portugalské visuté balkónky, které se mísí s tradiční čínskou architekturou. Dnes se v okresu Kaiping nachází přes 1 800 diaolou (většina je ale opuštěných) a dalších 500 ve vedlejším okresu Taishan. Jedná se o unikátní stavby, které byly v roce 2007 zařazeny na Seznam světového dědictví UNESCO.

Diaolou jsou porůznu roztroušené po celé prefektuře Jiangmen, která v minulosti představovala nepříliš bezpečnou oblast. Z přírodního hlediska se jedná o krajinou protkanou řekami, jež nejednou zaplavily okolní pole a vesnice. Z hlediska sociální bezpečnosti to bylo místo, kde řádily bandy lupičů - ne nadarmo se čtyřem tamějším okresům (Xinhui, Taishan, Enping a Kaiping) přezdívalo „čtyři okresy, které nelze kontrolovat“. Z těchto důvodů si místní lidé stavěli opevněné vícepatrové věže jako ochranu před povodněmi a lupiči. První diaolou pochází již ze druhé poloviny 16. století, nicméně až na přelomu 19. a 20. století se budují v masovém měřítku, zejména pak ve dvacátých a třicátých letech 20. století. Většina diaolou se sestává z tlusté masy zdiva (kámen, dusaná hlína, cihly či později železobeton) a malinkých oken. Svým vzhledem připomínají pevnůstky, protože plnily zároveň i obrannou funkci.

Udává se, že v letech 1912 až 1930 bylo v okresu Kaiping zaznamenáno na 71 případů rabování, přes 100 zabitých vesničanů a více než 210 kusů ukradeného dobytka. Došlo také k vyplenění tamějších škol a únosům učitelů a žáků. V roce 1922 banda zlodějů vyrabovala střední školu ve městečku Chikan a unesla ředitele i několik žáků. Nicméně za použití světlometu umístěného na jedné z věží se podařilo zloděje vypatrát dříve, než z městečka utekli, a ředitele spolu se 17 žáky zachránit. Tato událost způsobila v okresu velký rozruch, dokonce i Číňané v zahraničí byli překvapeni - věže dialou mohou plnit i funkci strážních věží!

Po opiových válkách, tj. přibližně v polovině 19. století, kdy v Číně dochází k mnoha povstáním, poslední čínská (resp. mandžuská) dynastie upadá a do vnitrozemí pronikají cizinci, odchází právě z prefektury Jiangmen řada Číňanů za vidinou lepšího živobytí do zahraničí (jižní Asie, Austrálie a Severní Amerika). Většina z nich nakonec skončila jako kuliové (z čínského kuli 苦力, dosl. „hořká síla“, tj. „namáhavá práce“) a vykonávali různé nekvalifikované manuální práce. Nicméně těm několika z nich, kterým se podařilo se uchytit a zbohatnout, vděčí Jiangmen za jedinečné obytné a obranné věže. Nebyli to ale jenom bohatí Číňané žijící v zahraničí, kteří si nechávali postavit ve své domovině sídla v podobě diaolou. Stávalo se, že se několik rodin ve vesnici, popř. celá vesnice nebo několik vesnic, složila na výstavbu obranné věže, jež mohla fungovat jako úkryt v případě nájezdu lupičů, popř. v době povodní, nebo jako strážní věž.

Diaolou lze tedy rozdělit do tří typů. První typ představují obytné věže, které si stavěli bohatí Číňané žijící v zahraničí a kterých je nejvíce. Druhý typ jsou obranné věže sloužící jako úkryt a patřící celé vesnici či několika vesnicím. Třetí typ, rovněž spadající pod správu více vesnic, jsou strážní věže.

Dnes jezdí turisté obdivovat diaolou do okresu Kaiping, kde je v rámci cestovního ruchu zpřístupněno několik míst, v nichž se nachází reprezentativní několikapatrové věže. Vaší pozornosti by určitě neměla uniknout vesnice Zilicun, protože tamější diaolou patří k těm nejkrásnějším. Zajímavé je, že okolo 250 obyvatel této vesnice, kteří si zde nechali vystavět přepychové obytné věže, žijí v současné době v zahraničí, především v Americe, Kanadě, Austrálie, Singapuru, Malajsii a Indonésii. Každá z věží má své jméno, např. věž Iluzorních mračen, věž Bambusového háje aj. Chcete-li více do přírody, jeďte do vesnice Majianglong, kde se z bambusového moře do nebe vypínají skvostné diaolou. Zajímají-li vás čínské zahrady, podívejte se do Zahrady Li. Tento komplex, jenž se skládá z rozsáhlé zahrady a obytných diaolou připomínající naše vily, si nechal ve dvacátých letech minulého století vybudovat zámožný pan Xie Weili z Ameriky. K velmi zajímavým patří i diaolou v historickém městečku Chikan, z nichž některé dnes slouží i jako filmové ateliéry. Z městečka se také můžete vydat do nedaleké pitoreskní vesničky Jinjiangli, kde stojí bezesporu nejvýstavnější (a také největší) obytná věž Ruishilou, která určitě stojí za vidění!

Štastnou cestu!

Autor: Petr Vrána | neděle 18.1.2015 12:03 | karma článku: 12,48 | přečteno: 456x
  • Další články autora

Petr Vrána

Lotosová chodidla

Určitě jste už slyšeli o zvyku svazování ženských chodidel, který byl v Číně rozšířený až do první poloviny dvacátého století.

8.10.2016 v 8:58 | Karma: 18,55 | Přečteno: 578x | Diskuse| Kultura

Petr Vrána

Čínský Hobitín – starobylá vesnice Lijiashan

Když jsem v roce 2011 poprvé navštívil pitoreskní vesnici Lijiashan (vysl. Li-ťia-šan), měl jsem pocit, že jsem se dostal do Hobitína z románu Pán prstenů.

6.10.2016 v 16:37 | Karma: 12,82 | Přečteno: 460x | Diskuse| Cestování

Petr Vrána

Starobylá vesnička v Yunnanu – jak se žije na střeše?

V kraji, kde lišky dávají dobrou noc, se rozkládá ojedinělá vesnička Chengzi. Doprava v této oblasti je poměrně složitá, zvlášť pokud nemáte vlastní auto. Bez znalosti čínštiny není takřka možné, abyste tento „ráj na Zemi“ našli.

3.9.2016 v 13:54 | Karma: 18,21 | Přečteno: 418x | Diskuse| Cestování

Petr Vrána

Starobylá osada klanu Qin

Když nás na podzim navštívil v Kantonu kamarád Honza, zkušený světoběžník a vášnivý fotograf, lámal jsem si hlavu, kam bych ho vzal na výlet. Chtěli jsme zajet do nějaké vesničky, do které ještě nepronikl turistický ruch.

2.12.2015 v 21:05 | Karma: 13,30 | Přečteno: 414x | Diskuse| Cestování

Petr Vrána

Wulingyuan – Malebná krajina nesmrtelných

V Číně je mnoho krásných míst. K mým nejoblíbenějším patří bezesporu oblast Wulingyuan – pitoreskní krajina z čínských svitkových maleb. Pojedete-li někdy do Číny, toto místo byste neměli vynechat. Vřele doporučuji!

2.9.2015 v 5:45 | Karma: 22,65 | Přečteno: 790x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

  • Počet článků 17
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 574x
V současné době žiji s rodinou v Kantonu (Guangzhou), kde se živím jako tlumočník (čínština) a průvodce po Číně. Ve volných chvílích píši u šálku dobrého čaje o (nejen) čínské kultuře. Více o mně na www.laoma.cz.

Seznam rubrik